❓ Nie milkną komentarze dotyczące sposobu dysponowania środkami publicznymi w ramach programów i konkursów ogłaszanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Jeśli chodzi o rozstrzygnięcie programu „Inwestycje w Oświacie”, opublikowanego przez Ministra na stronie internetowej, istotne jest, że wśród beneficjentów, którym zostały przyznane dotacje celowe znalazło się 131 placówek, z czego 91 z nich ma charakter wyznaniowy lub ich działalność opiera się na promowaniu wartości religijnych. Oznacza to, że ze 100 mln złotych środków przeznaczonych na dotacje otrzymają one ponad 85 mln złotych.
⛪ Już na pierwszy rzut oka widać, że rozstrzygnięcie programu „Inwestycje w Oświacie” opiera się na wyborze beneficjentów według kryteriów pozaprawnych, faworyzujących placówki wyznaniowe. Placówki o charakterze świeckim zostały potraktowane marginalnie, bez względu na fakt spełniania przez nie kryteriów określonych w Rozporządzeniu.
🔎 Jeden z Klientów Kancelarii złożył wniosek o dotację celową w ramach programu „Inwestycje w Oświacie”, jednak jego placówce przedszkolnej odmówiono przyznania dotacji bez podania jakichkolwiek przyczyn. W tej sprawie złożyliśmy skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i liczymy na to, że podzieli on argumentację dotyczącą bezprawnego faworyzowania przez Ministerstwo wybranych podmiotów i nieprawidłowego rozdysponowania środków publicznych, a co za tym idzie – że rozstrzygnięcie tego programu zostanie uchylone.